Vishay/Dale RLR07C2003FSRSL
RLR07C2003FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2003FSRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2003FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2003FSRSL
QUANTITY
RLR07C2003FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2003FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2003FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2003FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2003FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2003FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2003FSRSL
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A TO-220 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 5.11 OHM 1% datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 19MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W datasheet.pdf