Vishay/Dale RLR07C2004FRBSL
RLR07C2004FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2004FRBSL
Brief Description
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2004FRBSL.pdf
Availability of RLR07C2004FRBSL
QUANTITY
RLR07C2004FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2004FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2004FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2004FRBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2004FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2004FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C2004FRBSL
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf