Vishay/Dale RLR07C2004GSB14
RLR07C2004GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2004GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2004GSB14.pdf
Availability of RLR07C2004GSB14
QUANTITY
RLR07C2004GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2004GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2004GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2004GSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2004GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2004GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2004GSB14
PLUG CONTACT SHROUD SPR 20AWG BK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.23V TO92-3 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS BAND2/5 14-SMD datasheet.pdf
RES SMD 271K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf