Vishay/Dale RLR07C2051FPR36
RLR07C2051FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2051FPR36
Brief Description
RES 2.05K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2051FPR36.pdf
Availability of RLR07C2051FPR36
QUANTITY
RLR07C2051FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2051FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2051FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2051FPR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2051FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2051FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C2051FPR36
TRANS NPN 300V 0.5A SOT-32 datasheet.pdf
COVER DUCT PVC WHITE 3"W X 6' datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 32VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW 1005 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf