Vishay/Dale RLR07C2051FSRSL
RLR07C2051FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2051FSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2051FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2051FSRSL
QUANTITY
RLR07C2051FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2051FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2051FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2051FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2051FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2051FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2051FSRSL
JUMPER-H1502TR/A3049R/H1502TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 70V 1A SOT-363 datasheet.pdf
MINITEK HDR RA DR GP-2P3 datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 400V 16A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
5 MM INDUCTIVE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf