Vishay/Dale RLR07C2053FPR36
RLR07C2053FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2053FPR36
Brief Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2053FPR36.pdf
Availability of RLR07C2053FPR36
QUANTITY
RLR07C2053FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2053FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2053FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2053FPR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2053FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2053FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C2053FPR36
RECT BRIDGE 3PH 85A 1400V FO-T-A datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA R1 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.1% 0.16W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf