Vishay/Dale RLR07C20R0GMR36
RLR07C20R0GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C20R0GMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C20R0GMR36.pdf
Availability of RLR07C20R0GMR36
QUANTITY
RLR07C20R0GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C20R0GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C20R0GMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C20R0GMR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C20R0GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C20R0GMR36 Details Description
Related parts for RLR07C20R0GMR36
DIODE SCHOTTKY RF SGL 70V SOT-23 datasheet.pdf
TOOL HAND REMOVAL CM 20 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN HDR 6PR 12IMLA ORTHO VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC SMA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 95A datasheet.pdf