Vishay/Dale RLR07C2101FMB14
RLR07C2101FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2101FMB14
Brief Description
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2101FMB14.pdf
Availability of RLR07C2101FMB14
QUANTITY
RLR07C2101FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2101FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2101FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2101FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2101FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2101FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2101FMB14
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 10C SIGNAL END BP datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS CRIMP datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 230uA, Parallel Interface Dual Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf