Vishay/Dale RLR07C2151FPRSL
RLR07C2151FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2151FPRSL
Brief Description
RES 2.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2151FPRSL.pdf
Availability of RLR07C2151FPRSL
QUANTITY
RLR07C2151FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2151FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2151FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2151FPRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2151FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2151FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C2151FPRSL
JUMPER-H1501TR/A3048N/H1501TR 5" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SMINI2 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 32' NM NM datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT PURPLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 178 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf