Vishay/Dale RLR07C21R0FSBSL
RLR07C21R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C21R0FSBSL
Brief Description
RES 21 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C21R0FSBSL.pdf
Availability of RLR07C21R0FSBSL
QUANTITY
RLR07C21R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C21R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C21R0FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C21R0FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C21R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C21R0FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C21R0FSBSL
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES 5.0 OHM 5% 20W TUBULAR WW datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YEL/WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS .200X.300 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 30POS datasheet.pdf