Vishay/Dale RLR07C21R0FSBSL
RLR07C21R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C21R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C21R0FSBSL.pdf
Availability of RLR07C21R0FSBSL
QUANTITY
RLR07C21R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C21R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C21R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C21R0FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C21R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C21R0FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C21R0FSBSL
IC OPAMP CF ULP LDIST SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHROUD HEADER 3CKT R/A MINIFIT datasheet.pdf
SURFACE BELT 6X79" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.96A 113 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf