Vishay/Dale RLR07C2201GPB14
RLR07C2201GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2201GPB14
Brief Description
RES 2.2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2201GPB14.pdf
Availability of RLR07C2201GPB14
QUANTITY
RLR07C2201GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2201GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2201GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2201GPB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2201GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2201GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C2201GPB14
JUMPER-H1503TR/A2015W/X 4" datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.5MM SMD REEL datasheet.pdf
TI900 POWER MOD 0.12MM W/ADH datasheet.pdf