Vishay/Dale RLR07C2211FSRE6
RLR07C2211FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2211FSRE6
Brief Description
RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2211FSRE6.pdf
Availability of RLR07C2211FSRE6
QUANTITY
RLR07C2211FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2211FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2211FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2211FSRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2211FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2211FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2211FSRE6
IC ADC 13BIT 2.7V 2CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf