Vishay/Dale RLR07C2214FRBSL
RLR07C2214FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2214FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2214FRBSL.pdf
Availability of RLR07C2214FRBSL
QUANTITY
RLR07C2214FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2214FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2214FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2214FRBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2214FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2214FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C2214FRBSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 777 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf