Vishay/Dale RLR07C2260FPBSL
RLR07C2260FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2260FPBSL
Brief Description
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2260FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2260FPBSL
QUANTITY
RLR07C2260FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2260FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2260FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2260FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2260FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2260FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2260FPBSL
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf