Vishay/Dale RLR07C2261FSRSL
RLR07C2261FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2261FSRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2261FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2261FSRSL
QUANTITY
RLR07C2261FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2261FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2261FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2261FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2261FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2261FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2261FSRSL
POT 10K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET SLOTTED 3PC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
2316F-30TZ W/WHLSONTOP MNTDW/BRA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 51C S 12" WHT datasheet.pdf