Vishay/Dale RLR07C2263FSRSL
RLR07C2263FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2263FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2263FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2263FSRSL
QUANTITY
RLR07C2263FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2263FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2263FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2263FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2263FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2263FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2263FSRSL
CAP NIOB OXID 15UF 20% 6.3V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 34PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU PP 3.08V SC70- datasheet.pdf
SOLDER RA 60/40 .032" 1 LB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.8A 6.7 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf