Vishay/Dale RLR07C2371FSR36
RLR07C2371FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2371FSR36
Brief Description
RES 2.37K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2371FSR36.pdf
Availability of RLR07C2371FSR36
QUANTITY
RLR07C2371FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2371FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2371FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2371FSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2371FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2371FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2371FSR36
HOOK-UP SOLID 28AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 3.6A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.8A UFM datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
COM MINI 1.6GHZ 1GB CLASS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf