Vishay/Dale RLR07C2400GSB14
RLR07C2400GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2400GSB14
Brief Description
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2400GSB14.pdf
Availability of RLR07C2400GSB14
QUANTITY
RLR07C2400GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2400GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2400GSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2400GSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2400GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2400GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2400GSB14
WASHER SHOULDER #2 NYLON datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 5A 133LGA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 470MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf