Vishay/Dale RLR07C2404GPBSL
RLR07C2404GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2404GPBSL
Brief Description
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2404GPBSL.pdf
Availability of RLR07C2404GPBSL
QUANTITY
RLR07C2404GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2404GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2404GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2404GPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2404GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2404GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2404GPBSL
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 120 POS GOLD datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG R/R SPST 16-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
DO-35 5% TOLERANCE datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
TFLEX HR2100 9" X 9" datasheet.pdf