Vishay/Dale RLR07C2430FRRSL
RLR07C2430FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2430FRRSL
Brief Description
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2430FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2430FRRSL
QUANTITY
RLR07C2430FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2430FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2430FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2430FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2430FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2430FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2430FRRSL
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 800MA TO251-3 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf