Vishay/Dale RLR07C2430FRRSL
RLR07C2430FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2430FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2430FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2430FRRSL
QUANTITY
RLR07C2430FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2430FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2430FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2430FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2430FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2430FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2430FRRSL
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X23.6" BEIGE 1/PR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf