Vishay/Dale RLR07C2490FSRE6
RLR07C2490FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2490FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2490FSRE6.pdf
Availability of RLR07C2490FSRE6
QUANTITY
RLR07C2490FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2490FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2490FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2490FSRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2490FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2490FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2490FSRE6
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 500MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 5V 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CHROMALIT DOME LIGHT SOURCE BULB datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX8790A datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
SSD 1.8" SATA 480GB PE MLC COM datasheet.pdf