Vishay/Dale RLR07C2492FSR36
RLR07C2492FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2492FSR36
Brief Description
RES 24.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2492FSR36.pdf
Availability of RLR07C2492FSR36
QUANTITY
RLR07C2492FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2492FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2492FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2492FSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2492FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2492FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2492FSR36
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 590MA 430 MOHM datasheet.pdf
PHOTOTRANS NPN W/RESISTOR TO-18 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC WHITE 2' datasheet.pdf
PWR SUPPLY 48V 4.2A datasheet.pdf
OSC XO 156.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
EXHAUST TUBE 8M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO216AA datasheet.pdf