Vishay/Dale RLR07C24R0GRRSL
RLR07C24R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C24R0GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C24R0GRRSL.pdf
Availability of RLR07C24R0GRRSL
QUANTITY
RLR07C24R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C24R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C24R0GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C24R0GRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C24R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C24R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C24R0GRRSL
JUMPER-H9992TR/1853BL/H9992TR10" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 28-DIP datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf