Vishay/Dale RLR07C24R2FSR36
RLR07C24R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C24R2FSR36
Brief Description
RES 24.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C24R2FSR36.pdf
Availability of RLR07C24R2FSR36
QUANTITY
RLR07C24R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C24R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C24R2FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C24R2FSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C24R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C24R2FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C24R2FSR36
CARD GUIDE DEEP CHAN 4.5" .08" datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf