Vishay/Dale RLR07C2552FPBSL
RLR07C2552FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2552FPBSL
Brief Description
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2552FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2552FPBSL
QUANTITY
RLR07C2552FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2552FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2552FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2552FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2552FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2552FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2552FPBSL
IC D-TYP LATCH OCT TRI-ST 20-BGA datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 512CPR 4MM datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf