Vishay/Dale RLR07C2610FSBSL
RLR07C2610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2610FSBSL
Brief Description
RES 261 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2610FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2610FSBSL
QUANTITY
RLR07C2610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2610FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2610FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2610FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2610FSBSL
BATTERY PK 15.0V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 2.7V 5VSOF datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf