Vishay/Dale RLR07C2611FSB14
RLR07C2611FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2611FSB14
Brief Description
RES 2.61K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2611FSB14.pdf
Availability of RLR07C2611FSB14
QUANTITY
RLR07C2611FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2611FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2611FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2611FSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2611FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2611FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2611FSB14
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
CONN ADAPTER 14P-14P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
OSC CRO 2850-3210 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 12-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf