Vishay/Dale RLR07C2613FRB14
RLR07C2613FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2613FRB14
Brief Description
RES 261K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2613FRB14.pdf
Availability of RLR07C2613FRB14
QUANTITY
RLR07C2613FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2613FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2613FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2613FRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2613FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2613FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2613FRB14
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5MM datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf