Vishay/Dale RLR07C2670FRRSL
RLR07C2670FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2670FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2670FRRSL.pdf
Availability of RLR07C2670FRRSL
QUANTITY
RLR07C2670FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2670FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2670FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2670FRRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2670FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2670FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C2670FRRSL
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.8A 230 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
Low-Cost 270 MHz Differential Receiver Amplifiers IC datasheet.pdf