Vishay/Dale RLR07C2671FPRE6
RLR07C2671FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2671FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2671FPRE6.pdf
Availability of RLR07C2671FPRE6
QUANTITY
RLR07C2671FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2671FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2671FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2671FPRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2671FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2671FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2671FPRE6
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COMB BAR 4POS 54MM OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
RES 10 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TVS DIODE 444.6VWM 717.6VC DO15 datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf