Vishay/Dale RLR07C2700GRB14
RLR07C2700GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2700GRB14
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2700GRB14.pdf
Availability of RLR07C2700GRB14
QUANTITY
RLR07C2700GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2700GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2700GRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2700GRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2700GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2700GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C2700GRB14
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MCF10K datasheet.pdf
CABLE TIE LIGHT-HVY WR BLK 21.9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 8A TO220FP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS STACK 5MM datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 10P BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf