Vishay/Dale RLR07C2702GSR36
RLR07C2702GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2702GSR36
Brief Description
RES 27K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2702GSR36.pdf
Availability of RLR07C2702GSR36
QUANTITY
RLR07C2702GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2702GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2702GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2702GSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2702GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2702GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2702GSR36
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DETECTOR RF GAIN ADJ TSOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MICRO 21POS SKT 24" datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 50V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 15C S 120" RBW FLOAT NI datasheet.pdf