Vishay/Dale RLR07C2741FPRSL
RLR07C2741FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2741FPRSL
Brief Description
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2741FPRSL.pdf
Availability of RLR07C2741FPRSL
QUANTITY
RLR07C2741FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2741FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2741FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2741FPRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2741FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2741FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C2741FPRSL
SCR PHASE CONT 1600V 410A A-PUK datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Crystal 60.0000kHz 100ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HIGH SECURITY KEYLOCK/SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf