Vishay/Dale RLR07C27R4FRB14
RLR07C27R4FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C27R4FRB14
Brief Description
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C27R4FRB14.pdf
Availability of RLR07C27R4FRB14
QUANTITY
RLR07C27R4FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C27R4FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C27R4FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C27R4FRB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C27R4FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C27R4FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C27R4FRB14
CIRCUIT BOARD EJECTORS GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.6A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 35POS datasheet.pdf