Vishay/Dale RLR07C2801FPBSL
RLR07C2801FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2801FPBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2801FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2801FPBSL
QUANTITY
RLR07C2801FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2801FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2801FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2801FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2801FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2801FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2801FPBSL
RES 1.91 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADHESIVE CLIP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 357KSPS 10-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0-1M 1/4W 6100PCS datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RING/HI-TEMP VERSAKRIMP datasheet.pdf
HANPORT ASSY 120V DUPLEX GFCI 5A datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ PLUGIN 4CH SC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 33 OHM 0402 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf