Vishay/Dale RLR07C2801FSRSL
RLR07C2801FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2801FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2801FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2801FSRSL
QUANTITY
RLR07C2801FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2801FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2801FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2801FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2801FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2801FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2801FSRSL
IC PROGRAM 4.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVPS00RF-17-35PD W/ PC CON datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 15C 15#20 S BY PLUG LC datasheet.pdf
100UF 25V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf