Vishay/Dale RLR07C2803FSB14
RLR07C2803FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2803FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2803FSB14.pdf
Availability of RLR07C2803FSB14
QUANTITY
RLR07C2803FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2803FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2803FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2803FSB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2803FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2803FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C2803FSB14
LED 5MM RA 5V GREEN DIFF PC MNT datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT SER PROGBL 24-SSOP datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
WIRE MARKER SLEEVE AQUA datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf