Vishay/Dale RLR07C2803FSBSL
RLR07C2803FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2803FSBSL
Brief Description
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2803FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2803FSBSL
QUANTITY
RLR07C2803FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2803FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2803FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2803FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2803FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2803FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2803FSBSL
FAN BLWR CENT 314X378MM 115VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 25V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A PLG-R/A SKT 15M datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING B15 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf