Vishay/Dale RLR07C2870FSRSL
RLR07C2870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2870FSRSL
Brief Description
RES 287 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2870FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2870FSRSL
QUANTITY
RLR07C2870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2870FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2870FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2870FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2870FSRSL
RES 73.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC452ST89E 900MHZ datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN 40V 200MA MICROMELF datasheet.pdf