Vishay/Dale RLR07C2873FMB14
RLR07C2873FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2873FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2873FMB14.pdf
Availability of RLR07C2873FMB14
QUANTITY
RLR07C2873FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2873FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2873FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2873FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2873FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2873FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2873FMB14
KIT DEV 7U MODULE LXNETES LINUX datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 15V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 PIN RECP datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQ LOPRO 4MM datasheet.pdf