Vishay/Dale RLR07C2873FSBSL
RLR07C2873FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2873FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2873FSBSL.pdf
Availability of RLR07C2873FSBSL
QUANTITY
RLR07C2873FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2873FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2873FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2873FSBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2873FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2873FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C2873FSBSL
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
MQS 4P PLUG ASSY W/CPA YELLOW datasheet.pdf
JOYSTICK 4-WAY SWITCHSTICK datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 38 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf