Vishay/Dale RLR07C2R20GMBSL
RLR07C2R20GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2R20GMBSL
Brief Description
RES 2.2 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2R20GMBSL.pdf
Availability of RLR07C2R20GMBSL
QUANTITY
RLR07C2R20GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2R20GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2R20GMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2R20GMBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2R20GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2R20GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C2R20GMBSL
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf