Vishay/Dale RLR07C2R37FMB14
RLR07C2R37FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2R37FMB14
Brief Description
RES 2.37 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2R37FMB14.pdf
Availability of RLR07C2R37FMB14
QUANTITY
RLR07C2R37FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2R37FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2R37FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2R37FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2R37FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2R37FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2R37FMB14
MOSFET 2N-CH 30V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TIMER/COUNTER 1/32DIN 24VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GSS SAFETY LIMIT SW 3NC/1NO datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf