Vishay/Dale RLR07C2R55FMBSL
RLR07C2R55FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2R55FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2R55FMBSL.pdf
Availability of RLR07C2R55FMBSL
QUANTITY
RLR07C2R55FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2R55FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2R55FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2R55FMBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2R55FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2R55FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C2R55FMBSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 50K 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CH20M22 BASE ELEMENT 22.5MM BLK datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF24 ACCESSORY datasheet.pdf
RF AMP 3GHZ SC70-6LD datasheet.pdf