Vishay/Dale RLR07C2R80FMB14
RLR07C2R80FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2R80FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2R80FMB14.pdf
Availability of RLR07C2R80FMB14
QUANTITY
RLR07C2R80FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2R80FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2R80FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2R80FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2R80FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2R80FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2R80FMB14
SCR PHASE CONT 2000V 1650A K-PUK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V 5TSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 54W TO263 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4100K 2SMD datasheet.pdf
SLDSW 0.1A WIRE OUTPUT: RIGHT datasheet.pdf
OSC VCSO 657.4219MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf