Vishay/Dale RLR07C2R94FMB14
RLR07C2R94FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2R94FMB14
Brief Description
RES 2.94 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2R94FMB14.pdf
Availability of RLR07C2R94FMB14
QUANTITY
RLR07C2R94FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2R94FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2R94FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2R94FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2R94FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2R94FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2R94FMB14
CONN RECEPT 50POS .050" STR GOLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 180SEC 28-TSOP datasheet.pdf
TERM RING VYL 16-14AWG 5/16 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MODEM V.34 SERIAL DATA 5V datasheet.pdf
IC EMI FILTER ESD PROT 15CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf