Vishay/Dale RLR07C3001GMRSL
RLR07C3001GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3001GMRSL
Brief Description
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3001GMRSL.pdf
Availability of RLR07C3001GMRSL
QUANTITY
RLR07C3001GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3001GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3001GMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3001GMRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3001GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3001GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C3001GMRSL
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SKY13348-374LF datasheet.pdf
AM8475P103FLOW CONTROL datasheet.pdf
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 71K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BOOT SC/FC/APC BUFFER GRN datasheet.pdf
JT 13C 13#22M PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf