Vishay/Dale RLR07C3003GRBSL
RLR07C3003GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3003GRBSL
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3003GRBSL.pdf
Availability of RLR07C3003GRBSL
QUANTITY
RLR07C3003GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3003GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3003GRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3003GRBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3003GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3003GRBSL Details Description
Related parts for RLR07C3003GRBSL
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CABLE IP68 RJ45 PLUG-PLUG - 3M datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -47DB datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 54POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf